top of page
dnememn_model_çizim_Çalışma_Yüzeyi_1_(2)asddasadsDASDASDDADADSAD.png

tophane:
dün-bugün-yarın

hedef2100:
sular yükseliyor

Başlıksız-9saaasdadadadadadsa_Çalışma Yüzeyi 1.jpg

Proje kurgusunda suların 2-3 metre yükselmesi ile tophane rıhtımının üretimde gösterilen ilk kesitteki şekilde suların tophane-i amire yapısına tekrar dayanması, proje kurgusunu iklim krizine dayandırsa da esas olarak geçmiş siyaset modelini ve ürettiği artık mekanları sular altında bırakan bir sistem eleştirisidir.

Projede suların 2-3 metre yükselmesi ile araştırma sürecinde tarih boyunca tartışmaya açılan tophane rıhtımı bölgesi tamamen su altıda kalır tüm süreçlerin en başına döner. Proje kurgusunda suların yükselmesi iklim krizinin bir sonucu olsa da odaklanılan alan iklim krizi değil, sular altında kalan alanın günümüze kadar var olan mevcut sisteme ait tüm yapıların- kararların- yıkımların tarihe gömülmesi ile bir eleştiridir. Mevcut sistemde ortaya çıkan sorunların devlet-yüklenici-star mimar üçgeninde çözülmesinin aksine sular altında kalan tophane bölgesi 2100 yılında blockchain siyaset ile kendi çözümünü getirecektir. 

01
mevcut sistem

02
blokzincir sistem

a1.png

Mevcut sistem ile merkezi otoritenin egemen olduğu bir modelde karşılaşılan her soruna benzer model sistemleri ile çözüm bulunan mevcut sistemde devlet-yüklenici-star mimar üçgeni bölgeyi tarihin her döneminde önceki kararları neredeyse tamamen değiştirerek, yıkarak büyük bütçeler, mega projeler ile değiştirmiş, dönüştürmüştür.

Siyaset üzerinden blockchain kavramı tanımlamasının tanımlamasının temelde ana iki sebebi/ şeffaflık/ katılımcılıktır.

Adsız - _11_ _Mart_ _2022 _14_._33_._25DSDSDD (1).png
a2.png

Siyaset üzerinden blockchain kavramı tanımlamasının tanımlamasının temelde ana iki sebebi/ şeffaflık/ katılımcılıktır.

2100: Mimar Sinan Resim Heykel Kompleksi projesi araştırma sürecinde tartışmalar çevresinde yapılan üretimlerle var olan siyaset ve politika sisteminin yarattığı ve yaratmaya potansiyelli mekan eleştirisine blockchain siyaset kavramı ile ileri sürülen doğrudan katılımcılığı ve şeffaflığı ifade eden yeni sistem ile anti-tez sunar, anti-tezin nasıl mekansallaşabileceğine dair tartışmayı devam ettirir. Böylece tasarım bitmiş bir projenin kararlarını ifade etmez, devam eden tartışmanın 2100 yılında öngörülen kesitini ifade eder.  

proje kitapçığı ve comic

bottom of page