top of page
Adsız_Resim - 2022-11-29T164644.355.png
adım1_[araştırma]

OTONOM APARTIMANI NO:34

Project Details_

yürütücü_Sevince Bayrak

dönem_Arc401 Project

tarih_09-2020/ 01-2023

nude on the moon [1971]
kitapçık araştırma giffff.gif
sahibinden_edited.jpg
sahibinden_edited.jpg
sahibinden_edited.jpg

Proje, Göztepe'de öngörülen gelecek perspektifinde bugünden çok daha çevrimiçi yaşadığımız ve bununla birlikte değişen sosyal ilişkiler ve gündelik yaşamla günün gerekliliklerine cevap veremeyen bir apartmanın bugünün aksine yıkılıp-tekrar yapılmadan zamanla dönüşümünü sahneliyor. Çok daha çevrimiçi yaşadığımız bir gelecekte kişisel veriyi toplamanın ve işlemenin gündelik hayatın parçası olmasıyla data doğrudan mekanı şekillendirir. Bununla birlikte mimarın mekan üzerindeki karar verici rolünün, mekanı toplanan data üzerinden şekillendiren algoritma ile yeni ilişkiler kurduğu yapıda apartmanın otonomlaşmasına tanık oluyoruz.

 

   Gelişen yapım teknolojileri* ve dataya göre şekillenen mekan ile otonomlaşan apartmanın her apartmana özgü data ile sonsuz mekan kurgusuna olanak vermesi, apartmanın ortalamaya göre şekillenen ve statik kurgusunun standartlaştırdığı, standart mekanın dolaylı olarak tariflediği yaşama biçimi ile mevcut apartmanı politik bir okumanın öznesi yapıyor. Göztepe'de yaygın daire biçimi olan 3+1'den oluşan bir apartman tanımladığı mekan ile sessizce türkiye/ istanbul/ göztepe bölgesinde ortalama (veya) ideal bir ailenin iki çocuklu dört kişiden oluştuğunu dile getirir. Aynı zamanda ideal veya standart bir 'aile' tanımını, 1+1 tipi bir dairenin öğrenci veya bekar evi olduğunun tanımını da yapmış olur. Mevcutta var olan apartman tipolojisini politik bir unsur olarak ele alan projede yapı; sınırların ve tanımlamaların bulanıklaştığı, çoğunluğun değil herkesin eşit derecede görünür olduğu bir gelecekte tekrar dönüşür. 

 

   Projede var olanı yıkmadan dönüştürme refleksi, karar verici rolün yer değiştirmesi ile hayatın her alanında gelişen yeni bir davranış biçiminin sonucu ve izi olarak yorumlanabilir.

01-Mevcut Yapı Okuması

Sürekli çevrimiçi olma hali Otonom Apartımanı’nda web3.0, merkezi olmayan internet ağının yaygınlaşması ve benzeri gelişmeler ile Kişisel verinin korunmadığı, kişilerin gündelik hayatın bir parçası olarak kendi verisini paylaştığı veya veri satın aldığı bir döneme tekabül eder. 

portl-holographic-display-window-metaverse-designboom-16.jpg
3fxpA99RpkyTh6cV4Wh9_14.jpg
portl-holographic-display-window-metaverse-designboom-15.jpg

02-Gelecek Perspektifi

''Göztepe'de yaygın daire biçimi olan 3+1'den oluşan bir apartman tanımladığı mekan ile sessizce türkiye/ istanbul/ göztepe bölgesinde ortalama (veya) ideal bir ailenin iki çocuklu dört kişiden oluştuğunu dile getirir.''

cümlesine referans olarak alınan 10.01.2023 tarihli sahibinden.com sitesi üzerinden satılık daire tiplerinin birbirlerine oranları.

Adsız_Resim.gif
saat2.jpg
saat3.jpg
saat.jpg

Sürekli çevrimiçi olma hali Otonom Apartımanı’nda web3.0, merkezi olmayan internet ağının yaygınlaşması ve benzeri gelişmeler ile Kişisel verinin korunmadığı, kişilerin gündelik hayatın bir parçası olarak kendi verisini paylaştığı veya veri satın aldığı bir döneme tekabül eder. 

left-refik-anadol-right-melting-memories-istanbul-turkey-2018-partner-neuroscape-laborator

I think the web 3.0 and eventually the metaverse has the potential to detach the profile culture, and maybe bring anonymity first of all," he explained.
"Moving from one web page to another basically involves clicking on that blue underlined text, those hyperlinks," said Lesmes .

zuboff.png

Shoshana Zuboff on surveillance capitalism | VPRO Documentary

https://youtu.be/hIXhnWUmMvw

Gözetlemeyi AB yasaları üzerinden kontrol altına almak, kişisel verileri koruma kanunlarına güvenmek yerine
herkesin sürekli izlendiği ve herkesin izlediği bir gelecek. üzerine 

project: ARC401

Didem Veli +  Tan Nuhoğlu

instructor: Sevince Bayrak

09-2022 / 01-2023

Otonom Apartımanı

Paylaşım ekonomisinin gelişimi> Kişisel verilerin paylaşımı> Otonom mekan oluşumu> 3d print teknolojisi

Gündelik hayatta kişisel verilerin paylaşımı, işlenmesi insanı var olanı çok daha iyi organize edebilen topluluklara dönüştürür. Çok daha organize yaşayabilme yetisine sahip olan toplum için tanımlı mekanlar tekrar nasıl değişecek?

 

03-Gelecek Perspektifinde yeni insanın tanımı

Teknolojini değişmesi ile değişen insan ilişkileri her dönem olduğu gibi yeni ihtiyaçları, gereksinimleri alışkanlıkları ve pratikleri olan yeni bir insan tipi tanımlar. Çok daha fazla çevrimiçi olduğumuz bir gelecekte insanın çevrimiçi olma haline olası tepkileri ve ortaya çıkacak temel ihtiyaçlar sonucunda mekanın nasıl şekilleneceği üzerine projeyi ele aldık.

Adsız_Resim - 2022-12-14T074149.715.png
Adsız_Resim - 2022-12-14T073231.673.png
maltan.png
Untitled-8.png

çevrimiçi olma haline olası tepkileri ve ortaya çıkacak temel ihtiyaçlar daha önce nasıl şekillendi

gelecekte nasıl şekillenecek?

senelere göre çevrimiçi olma halinin (1990-2000-2010-pandemi dönemi + 2020 ) çalışma, eğitim, sosyal hayat, yemek yemek ile değişen ilişkisi.

yüzyıllardır teknolojinin gelişmesi ile paralel büyüyen bireyselleşme ve yalnızlaşma korkusunun aksine kolektifleşen ve beraber yaşayan yeni modern insan için mekan, içinde yaşadığı alanı tekrar nasıl var edecektir?

Nude on the Moon [1971]

04-Gelecek Perspektifinde Mevcut Yapının Dönüşümü

77777.png

Yapım Teknolojisinin Dönüşümü ve 3D print

444.png

01-verilerin toplanması + işlenmesi

02-Algoritma / Mekansal Kararlar

03-Mekansal İlişkiler

apartman verileri - Sheet1_page-0001.jpg
algoritma - -.png_page-0001.jpg
Ekran Görüntüsü (1117)_edited.jpg
adım2_[metaverse]
3.gif
2.gif
1.-plan-eski.gif
tan2.pngasdadada (1).png
Adsız_Resim (2).gif

01-Otonom Apartımanı ve Tarımsal Üretim

Otonom Apartımanı'nda Tarımsal üretimin amacı gıda üretimi olduğu kadar aynı zamanda ihtiyaç haline gelen sosyal yaşamın üretimidir.

 

kaliteli 60x120 poster.jpg

02-Otonom Apartımanı ve Biyogaz + ortak WC

biyogaz projede mekansal ilişkileri kurmak için önemli bir roldedir. 

Adsız_Resim (100).png
WhatsApp Image 2023-01-12 at 20.44.25.pngasdasasasdad.png

Mevcut Yapının algoritma ile dönüşümü

kat 1

kat 3

kat 4

kat 5

kat 6

kat 7

Teknolojini değişmesi ile değişen insan ilişkileri her dönem olduğu gibi yeni ihtiyaçları, gereksinimleri alışkanlıkları ve pratikleri olan yeni bir insan tipi tanımlar. Çok daha fazla çevrimiçi olduğumuz bir gelecekte insanın çevrimiçi olma haline olası tepkileri ve ortaya çıkacak temel ihtiyaçlar sonucunda mekanın nasıl şekilleneceği üzerine projeyi ele aldık.

8.gif
7.gif
1.-plan-eski.gif
4.gif
5.gif

kat 0

kat 2

Otonom Apartımanı ve Ortak Yaşam Programları 

beraber yaşamanın yalnızca mekanı paylaşarak verimlilik üzerinden değil üretim yapmanın sosyal yaşamın büyük bir parçası haline geldiği Otonom Apartımanında bugünün aksine ortak üretim ve tüketim yapılan mekan kullanımlarında yoğunluk talep edilen bir unsur haline gelmiştir.  

Yapının Boşluk ile İlişkisi

Algoritmanın talep ve ihtiyaca göre mekanı şekillendirdiği Otonom Apartımanı'nda yeni insanın talebi daha da özelleşen mekanlar yaratmanın yanı sıra sosyal yaşamın ihtiyaç haline gelmesiyle ortak alanlara olan talebin artması ve yoğunluğun talep edilir olması ile yapıda zamanla ortak bir boş hacim meydana gelir. Zemin kat farklı programlar ile kullanılırken dikeyde boş hacmi cephede tarımsal üretim takip eder.

projenin kent ile ilişkisi

tan3.png
Adsız_Resim - 2022-11-29T164644_edited.png
adım3.5_BağdatCaddesi

03-Otonom Apartımanı ve Ortak mutfak, beraber yemek yeme hali

Otonom Apartımanı'nda üretilen gıda zemin katta var olan ortak mutfakta beraber işlenir. İşlenen gıda bugünden çok daha önemli bir ritüel haline gelen beraber yemek üzere akşam için hazırlanır, masa kurulur. 

 

adsadadasddd.jpg

04-Otonom Apartımanı ve Kişisel Mekan Kurguları

Otonom Apartımanında kişisel mekan üretimi ile talep edildiği takdirde wc kişiye özel kullanılabilir fakat değişen gündelik hayat alışkanlıkları, mahremiyet ve talep edilen yoğunluk ile birlikte zemin katın ortasında mekanda saklanmayan, istenildiği üzere önünde daima uzun sıralar olan ortak bir wc bulunur.

adım3.8_konut+yüzey
adım3.7_yeniinşapratikleri

proje sürecine dair 

tan_eskizdefteri_compressed_page-0001.jpg
bottom of page